Sindrom nemirnih nogu

Sindrom nemirnih nogu: Uzroci, simptomi i liječenje

Sindrom nemirnih nogu je neurološki poremećaj karakteriziran simptomima osjetne nelagode koji pacijenti opisuju kao trnce, mravinjanje i/ili grčenje, prvenstveno u donjim ekstremitetima. Ovi simptomi se tipično pojavljuju pretežno u večernjim i noćnim satima, odnosno kada se osoba smiri. Pomicanje nogu donosi pacijentima barem djelomično, ali najčešće kratkotrajno olakšanje, te su često primorani nastaviti
s takvim radnjama dok simptomi ne oslabe, obično pred jutro. Mnogi pacijenti također navode da im ustajanje iz kreveta i hodanje donosi olakšanje.

Uzroci sindroma nemirnih nogu

Sindrom nemirnih nogu može imati više uzroka. Jedan od njih je manjak željeza, što se klinički može vidjeti kod osoba s anemijom povezanom s manjkom željeza, a koje nerijetko razvijaju simptome. Druga hipoteza ukazuje na disregulaciju neurotransmitera dopamina, što se dovodi u vezu s kliničkim uspjehom u liječenju simptoma lijekovima koji utječu na ovaj neurotransmitor u mozgu, odnosno pojačavaju njegovo djelovanje.

Demografska obilježja i rizici

Sindrom nemirnih nogu češći je kod žena te ima dokazanu genetsku podlogu. Često se nasljeđuje po autosomno-dominantnom tipu, odnosno karakteristično s majke na kćer, ali može i po muškoj liniji. Poremećaj može zahvatiti sve dobne skupine, ali je učestaliji s povećanjem životne dobi. Osobe koje su u većem riziku od razvoja ovog sindroma uključuju pacijente s anemijom, trudnice, bolesnike sa zatajenjem bubrega, osobe na hemodijalizi, dijabetičare i bolesnike s Parkinsonovom bolešću.

Dijagnostika i liječenje sindroma nemirnih nogu

Kako bi se dijagnosticirao sindrom nemirnih nogu, liječnik će najprije napraviti detaljnu anamnezu te eventualno nakon toga tražiti neke od pretraga (npr. polisomnografija, provjera krvne slike…) Liječenje obično započinje provjerom željeza i parametara pohrane željeza u organizmu. Ako su ti parametri niski, nadoknada željeza često može značajno ili potpuno reducirati simptome. Ako nema pokazatelja manjka željeza, liječenje se može temeljiti na medikamentoznom pristupu. Pri tome je važno odabrati strategiju
koja dugoročno neće dovesti do augmentacije simptoma, odnosno njihovog pojačavanja, ranijeg javljanja tijekom dana i sve veće potrebe za povećanjem doza lijeka.

Imate li dodatnih pitanja o sindromu nemirnih nogu ili trebate stručnu pomoć?

Kontaktirajte naš tim stručnjaka još danas! Kliknite ovdje kako biste zakazali svoj
termin što prije.